Shop

To order products from our farm, enter your order information along with the quantities of products you would like us to deliver and press the Submit button at the bottom of the page. Please notice that although meat products are priced per pound and show approximate package weights you should ENTER THE NUMBER OF PACKAGES (not weight) desired.

Orders received AFTER NOON, THURSDAY will incur a $5.00 LATE ORDER FEE

Items listed in a RED BOX are currently out-of-stock.

We accept orders for delivery / pickup at valid Buyer Locations/Groups only.

EAT Food For Life Store Order Form

  • The 2014 LIFE Box Program is Sold Out

    Farm fresh, non-GMO & chemical free. Expect 10-15lb of fruits / vegetables packed in bulk each week, May thru Oct. Apples, Strawberries, Carrots, Cucumbers, Lettuce, Peppers, Potatoes, Radishes, Spinach, Squash, Tomatoes, Zucchini, Green Beans, Beets, Broccoli, Cabbage, Kale, Onions, Garlic Peas, Sweet corn. $100 advance deposit due May 1st then $100/mo due by the 1st of each month. The deposit will be used as the final payment in October. Contact us for more info.
  • Grass Fed Beef

    Prices shown are per lb. - Total cost is determined by package weight.
  • Price: $8.00 Quantity:
    Package Size: Approx 1 lb
  • Price: $8.00 Quantity:
    Package Size: 4, 4oz patties
  • Price: $25.00 Quantity:
    Package Size: Approx. .25 lbs
  • Price: $8.00 Quantity:
    Package Size: Approx. 1.5 lb
  • Price: $6.50 Quantity:
    Package Size: Approx. 2 - 2.5 lbs
  • Price: $8.00 Quantity:
    Package Size: Approx. 2 - 3 lbs
  • Price: $8.00 Quantity:
    Package Size: Approx. 1.5 lb
  • Price: $8.00 Quantity:
    Package Size: Approx. 1.5 - 2lb
  • Price: $10.00 Quantity:
    Package Size: Approx. 1 - 1.5 lb
  • Price: $10.00 Quantity:
    Package Size: Approx. 1 - 1.5 lb
  • Price: $16.00 Quantity:
    Package Size: Approx. 1 - 1.5 lb
  • Price: $16.00 Quantity:
    Package Size: Approx. 1 - 1.5 lb
  • Price: $22.00 Quantity:
    Package Size: Approx. 1/2 lb.
  • Price: $8.00 Quantity:
    Package Size: Approx. 1/2 lb.
  • Price: $11.00 Quantity:
    Package Size: Approx. 1.5 lb.
  • Price: $8.00 Quantity:
    Package Size: Approx. 2 - 2.5 lb.
  • Price: $8.00 Quantity:
    Price per lb. - Package Size: Approx. 2lb
  • Price: $3.00 Quantity:
    Price per lb. - Package Size: Approx. 2lb
  • Price: $15.00 Quantity:
    Package Size: 28oz can
  • Price: $400.00 Quantity:
    1/8 Beef = 50 lbs.
  • Grass Fed Bison

    Prices shown are per lb. - Total cost is determined by package weight..
  • Price: $11.00 Quantity:
    Package Size: Approx. 1 lb
  • Chicken/Turkey

    Prices shown are per lb. - Total cost is determined by package weight..
  • Price: $4.50 Quantity:
    Package Size: Approx. 15 - 20 lb
  • Price: $4.50 Quantity:
    Package Size: Approx. 4 lb.
  • Price: $5.00 Quantity:
    Package Size: Approx. 4 lb.
  • Price: $5.00 Quantity:
    Package Size: Approx. 2 - 2.5 lb
  • Price: $12.00 Quantity:
    Package Size: Approx. .80 lb.
  • Price: $12.00 Quantity:
    Package Size: 4 patties / 1 lb. pack
  • Price: $12.00 Quantity:
    Package Size: Approx. 1 lb.
  • Price: $2.00 Quantity:
    Package Size: Seasons 2 lb.
  • Price: $12.00 Quantity:
    Package Size: Approx. 4 patties / lb.
  • Price: $7.50 Quantity:
    Package Size: Approx. 1 lb.
  • Price: $7.50 Quantity:
    Package Size: Approx. 1 lb.
  • Price: $2.50 Quantity:
    Package Size: Approx. 5lb / pack
  • Price: $5.00 Quantity:
    Package Size: Approx 2-3 lb.
  • Price: $2.50 Quantity:
    Package Size: Approx 7-9 lb.
  • Price: $0.50 Quantity:
    Package Size: 1 Pair
  • Price: $2.50 Quantity:
    Package Size: Approx. 1.5 lb.
  • Lamb

    Prices shown are per lb. - Total cost is determined by package weight..
  • Price: $11.00 Quantity:
    Package Size: Approx. 1 lb
  • Price: $11.00 Quantity:
    Package Size: Approx. 1 lb
  • Price: $11.00 Quantity:
    Package Size: Approx. 1.5 lb
  • Pork

    Prices shown are per lb. - Total cost is determined by package weight...
  • Price: $13.00 Quantity:
    Approx. 1 lb
  • Price: $11.00 Quantity:
    Package Size: Approx. 1.5 lb
  • Price: $9.00 Quantity:
    Package Size: Approx. 2.5 lb
  • Price: $9.00 Quantity:
    Package Size: Approx. 2.5 lb
  • Price: $9.00 Quantity:
    Package Size: Approx. 2 - 2.5 lb
  • Price: $9.00 Quantity:
    Package Size: Approx. 1 lb
  • Price: $9.00 Quantity:
    Package Size: Approx. 1 lb
  • Price: $9.00 Quantity:
    Package Size: Approx. 1 lb
  • Price: $5.00 Quantity:
    Package Size: Approx. 1 lb
  • Price: $10.00 Quantity:
    Package Size: Approx. 1 - 1.5 lb
  • Sprouted Grains

    Sprouting a grain actually changes its composition from a starch to a vegetable. How cool is that!
  • Price: $5.00 Quantity:
    Author: Janie Quinn From the book jacket..."This book offers an entirey new avenue of cuisine for both those sensitive to traditional flours and those who simply want to eat better. Easy recipes for breads, muffins, pizza, pancakes, pastas and more are digestibly delicious using flours that digest as vegetables."
  • Price: $7.50 Quantity:
    1 loaf
  • Price: $8.00 Quantity:
    1 loaf
  • Price: $7.50 Quantity:
    Package of 6 buns (not split)
  • Price: $7.50 Quantity:
    Package of 6
  • Price: $8.00 Quantity:
    Package of 6
  • Price: $7.50 Quantity:
    Package of 4
  • Price: $15.00 Quantity:
    Package of 2
  • Price: $7.50 Quantity:
    Package of 4
  • Price: $4.00 Quantity:
    1 lb. bag.
  • Price: $9.00 Quantity:
    3 lb. bag.
  • Price: $7.00 Quantity:
    1 lb pack
  • Price: $4.00 Quantity:
    1 lb pack
  • Price: $12.00 Quantity:
    3 lb pack
  • Price: $7.00 Quantity:
    8 oz. pack
  • Price: $6.00 Quantity:
    2 pounds
  • Grains

  • Price: $6.50 Quantity:
    Made with fresh ground Spelt.
  • Price: $1.75 Quantity:
    Made with fresh ground Spelt.
  • Price: $1.50 Quantity:
    Price per lb.
  • Price: $60.00 Quantity:
    Price per 50 lb. bag
  • Price: $6.00 Quantity:
  • Price: $8.00 Quantity:
  • Price: $6.00 Quantity:
  • Fats/Oils

  • Price: $20.00 Quantity:
    Wilderness Family Brand
  • Price: $11.00 Quantity:
    1 Qt
  • Price: $33.00 Quantity:
  • Price: $49.00 Quantity:
  • Price: $44.00 Quantity:
  • Price: $44.00 Quantity:
  • Price: $49.00 Quantity:
  • Price: $49.00 Quantity:
  • Price: $49.00 Quantity:
  • Price: $60.00 Quantity:
  • Sweeteners

    Honey, Maple Syrup, and more...
  • Price: $16.00 Quantity:
    Wide Mouth Glass Jar., Holds 2.5# Honey
  • Price: $25.00 Quantity:
    Package Size: 1 QT
  • Price: $35.00 Quantity:
    Package Size: 1/2 Gallon
  • Price: $65.00 Quantity:
    Package Size: 1 Gallon
  • Price: $13.50 Quantity:
    Package Size: 5 lb.
  • Price: $10.25 Quantity:
    Package Size: 24oz.
  • Fermented Foods

  • Fermented Foods From:

    Fab Ferments: http://fabulousferments.com

  • Price: $11.00 Quantity:
    Size: 1 Pint
  • Price: $11.00 Quantity:
    Size: 1 Pint
  • Price: $11.00 Quantity:
    Size: 1 Pint
  • Fermented Foods From:

    Hidden Pond: http://hiddenpondllc.com

  • Price: $6.00 Quantity:
    Size: 1 Pint
  • Price: $6.00 Quantity:
    Size: 1 Pint
  • Price: $6.00 Quantity:
    Size: 1 Pint
  • Price: $11.00 Quantity:
    Size: 1 Pint
  • Price: $11.00 Quantity:
    Size: 1 Pint
  • Price: $11.00 Quantity:
    Size: 1 Pint
  • Price: $11.00 Quantity:
    Size: 1 Pint
  • Price: $11.00 Quantity:
    Size: 1 Pint
  • Price: $11.00 Quantity:
    Size: 1 Pint
  • Price: $11.00 Quantity:
    Size: 1 Pint
  • Price: $5.00 Quantity:
    Size: 1 Pint
  • Price: $5.00 Quantity:
    Size: 1 Pint
  • Price: $5.00 Quantity:
    Size: 1 Pint
  • Price: $5.00 Quantity:
    Size: 1 Pint
  • Eggs

  • Price: $5.75 Quantity:
    1 dozen Chemical Free Chicken Eggs
  • Price: $5.75 Quantity:
    1/2 dozen Chemical Free Duck Eggs
  • Nourishing Meadows Cheeses

    Raw Milk, Grass Fed.
  • Price: $8.00 Quantity:
    $16/lb. - Package Size: 1/2 lb.
  • Price: $8.00 Quantity:
    $16/lb - Package Size: 1/2 lb.
  • Price: $8.00 Quantity:
    $16/lb. - Package Size: 1/2 lb.
  • Price: $8.00 Quantity:
    $16/lb. - Package Size: 1/2 lb.
  • Farmstead Fresh Cheeses

    Raw Milk, Grass Fed.
  • Price: $14.00 Quantity:
    Price per lb. - Package weights vary.
  • Price: $13.00 Quantity:
    Price per lb. - Package weights vary.
  • Price: $13.00 Quantity:
    Price per lb. - Package weights vary.
  • Price: $13.00 Quantity:
    Price per lb. - Package weights vary.
  • Price: $13.00 Quantity:
    Price per lb. - Package weights vary.
  • Price: $13.00 Quantity:
    Price per lb. - Package weights vary.
  • Canal Junction Cheeses

    Raw Milk, Grass Fed.
  • Price: $13.00 Quantity:
    Price per lb. - Package weights vary.
  • Price: $13.00 Quantity:
    Price per lb. - Package weights vary.
  • Price: $13.00 Quantity:
    Price per lb. - Package weights vary.
  • Crispy Nuts

  • Price: $10.00 Quantity:
    Package Size: 1 Pint
  • Price: $18.00 Quantity:
    Package Size: 1 Quart
  • Price: $10.00 Quantity:
    Package Size: 1 Pint
  • Price: $18.00 Quantity:
    Package Size: 1 Quart
  • Price: $10.00 Quantity:
    Package Size: 1 Pint
  • Price: $18.00 Quantity:
    Package Size: 1 Quart
  • Price: $10.00 Quantity:
    Package Size: 1 Pint
  • Price: $18.00 Quantity:
    Package Size: 1 Quart
  • Miscellaneous

    Salt, probiotics, starters, and more.
  • Price: $6.00 Quantity:
    Price per lb.
  • Price: $8.00 Quantity:
    Price per lb.
  • Price: $8.00 Quantity:
    Price per lb.
  • Price: $14.00 Quantity:
    Starter Kit: 1 lb salt rocks, quart jar & instructions
  • Price: $12.00 Quantity:
    Refill: 1 lb salt rocks
  • Price: $21.50 Quantity:
    Price per lb.
  • Price: $9.00 Quantity:
    sweetened
  • Price: $5.00 Quantity:
  • Price: $8.25 Quantity:
    Price per pint
  • Price: $8.00 Quantity:
    Price per lb.
  • Price: $4.50 Quantity:
    Price per lb.
  • Price: $5.00 Quantity:
    1 Pack
  • Price: $5.00 Quantity:
    1 Pack
  • Price: $2.00 Quantity:
    One 4 oz bar
  • New Earth

    http://www.newearth.com/products/about-algae/ http://www.newearth.com/essentials/
  • Price: $62.00 Quantity:
    Each box contains 30 packets, each containing 5 capsules: 1 Wild Bluegreen Body, 1 Wild Bluegreen Mind, 1 Acidophilus, 1 Bifidus, 1 Enzymes
  • Price: $34.00 Quantity:
    120 capsules
  • Price: $47.00 Quantity:
  • Books and DVD's

  • Price: $12.00 Quantity:
    The Weston A. Price Foundation (price varies from $7.00 - $12.00)
  • Price: $27.00 Quantity:
    by Sally Fallon
  • Price: $20.00 Quantity:
    by Shannon Hayes
  • Suggested Reading Materials

  • Price: $0.00 Quantity:
    by Marvin D. Anderson, M.D.
  • Price: $0.00 Quantity:
    by Ron Schmid, ND
  • Price: $0.00 Quantity:
    by Dr. Thomas Cowan
  • Price: $0.00 Quantity:
    by Sally Fallon & Mary Enig
  • Price: $0.00 Quantity:
    by Dr. Weston A. Price
  • Price: $0.00 Quantity:
  • Price: $0.00 Quantity:
  • Price: $0.00 Quantity:
  • Price: $0.00 Quantity:
    by Jeff Smith
  • Price: $0.00 Quantity:
    by Dr. Natasha Campbell-McBride
  • Price: $0.00 Quantity:
    by Dr. Cate Shanahan
  • Price: $0.00 Quantity:
    meg.com
  • Additional Instructions

  • Please write any special instructions for your order here.